Finland och Sverige på Hanaholmen — Med utblick mot Norden och världen

Nygård, Stefan
Nimeke: Finland och Sverige på Hanaholmen — Med utblick mot Norden och världen
Tekijät: Nygård, Stefan (Kirjoittaja)
Tuotetunnus: 9789527611067
Tuotemuoto: Kovakantinen kirja
Saatavuus: Tulossa 2.6.2025
Ilmestymispäivä: 2.6.2025
Hinta: 42,00 € (36,84 € alv 0 %)

Kustantaja: Kustannusosakeyhtiö Parvs
Painos: 2025
Julkaisuvuosi: 2025
Kieli: ruotsi
Sivumäärä: 192
Tuoteryhmät: Muut aiheet
Tulossa
Kirjastoluokka: 90.2 Yleinen kulttuurihistoria
Avainsanat: kulttuurikeskukset, kulttuurihistoria, Pohjoismaat, taidekokoelmat, Hanasaari
Hanaholmens samarbets- och kulturcentrum som grundades 1975 har under fem decennier arbetat för att främja kontakterna och samverkan mellan Sverige och Finland. Kulturcentret speglar samhällsutvecklingen i de båda länderna och främjar den inbördes dialogen mellan finsk och svensk kultur, politik och samhälle.
Byggnaden, ritad av arkitekt Veikko Malmio, är en syntes av finsk arkitektur och inredningsdesign från 1970-talet. Med sin samling på över 300 konstverk är Hanaholmens kulturcentrum även en betydande utställare av finsk och svensk samtidskonst.
Boken ger en inblick i Hanaholmens fängslande historia, med en tillbakablick på viktiga milstolpar och vändpunkter samt de centrala personer och nätverk inom kultur, politik och nordiskt samarbete som står bakom kulturcentret.


Suosittelemme myös