Pääsisältö
Riiko Sakkinen
Riiko Sakkinen
Myllykoski, Mikko

Riiko Sakkinen — Göstan pieni taidekirjasto 8

Riiko Sakkinen

Göstan pieni taidekirjasto 8

Hinta nyt15,00 €
(13,22 € alv 0 %)

Kuvaus

Riiko Sakkinen (s. 1976) on Helsingissä syntynyt eurooppalainen, joka taide aseenaan haluaa poistaa maailmasta rajat. Hänen perustamansa turborealistinen koulukunta ivaa globaalin kapitalismin synnyttämää epäoikeudenmukaisuutta. Sakkisen kuvasto on johdonmukaisesti varastettu mainosten, markkinoinnin ja maskottien maailmasta, jossa kaikki on kaupan - myös taiteilijan käytetyt alushousut. Kirja esittelee provokaattorin tuotannon keskeisiä piirteitä Serlachius-museon laajaksi karttuneesta Sakkis-kokoelmasta.

Göstan pieni taidekirjasto on Serlachius-museoiden julkaisusarja, joka esittelee Gösta Serlachiuksen upean taidekokoelman helmiä ja kokoelmaan viime vuosina hankittuja merkittäviä nykytaiteen teoksia.

Määrä

Lukumäärä

Pehmeäkantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää

Nimeke Riiko Sakkinen — Göstan pieni taidekirjasto 8
Tekijät Myllykoski, Mikko (Kirjoittaja)
Tuotetunnus 9789527441107
Tuotemuoto Pehmeäkantinen kirja
Ilmestymispäivä 5.5.2022

Kustantaja Kustannusosakeyhtiö Parvs
Sarja Serlachius-museoiden julkaisuja 84
Painos 2022
Julkaisuvuosi 2022
Kieli suomi
Sivumäärä 64
Tuoteryhmät Kuvataide
Kirjastoluokka 70 TAIDE. TAIDEHISTORIA
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto kuvataiteilijat, nykytaide, kokeellinen taide, taidekokoelmat, kokoelmat, kuvataide, taidemuseot
Avainsanat taide, kuvataide, nykytaide

Suosittelemme myös